Novinky – Inspirace pro bydlení

9 designových svítidel, která jsou víc než obyčejnými domácími světly / bydlení - inspirace

interiery.cz |

Přestože nástěnné, stolní, stropní a stojací osvětlení řadíme mezi bytové doplňky, nelze si bez nich pohodlný a funkční interiér představit.

Svítidla nám kompenzují nedostatek světla, slouží nám při práci a dekorují domov. Přesně z těchto důvodů je světelný design u návrhářů tak oblíbený. I takovými drobnostmi se dá zcela proměnit interiér. Vybrali jsme pro vás devět nejzajímavějších modelů, které často připomínají spíše moderní sochu než lampu.

Spring - lampa stojací - stříbrná spirála.jpg
Spring - lampa stojací - Aulix

Materiálem typickým pro design svítidel vždy bylo sklo. Trendy a sami návrháři nám však znovu a znovu dokazují, že výběr je v této oblasti mnohem širší. Dnes se už běžně setkáte se svítidly vyrobenými z kovu, plastu, dřeva, textilu či papíru. I tak zůstávají funkční a praktické.

V Čechách máme vynikající skláře, kteří vytváří světové uznávaná svítidla. V zahraničí to zase naopak umí s ostatními materiály, o kterých jsme psali výše. Například skandinávský design je vyhlášený používáním dřeva a plastů. Jednoduchá barevnost dekoru dřeva, černé či bílé je pak univerzálním doplňkem všech moderních interiérů.

Jednotlivé modely svítidel rovněž dokazují důvtip některých designérů, kteří svá díla dovádí do naprosté dokonalosti. Nejenže lampy doplňují o nastavitelná stínítka, která pak mění směr světla, ale některé moderní typy domácího osvětlení vybavují dokonce USB portem. Mimo svícení si tak můžete snadno dobít svůj telefon nebo iPad.

Jak vidíte, skutečné klenoty se dají nelézt mezi stolními, pracovními i stojacími lampami. Svítidla výrazně podléhají trendům, ale na druhou stranu existují i určitě ustálené styly, které mají zákazníci nejraději. Naprostý minimalismus některých modelů osvětlení je vysloveně určen modernistům tělem i duší, kteří v interiéru nesnesou nic navíc. Inspirace retro stylem už také dávno patří ke stálicím světelného designu. Kromě toho narazíte na osvětlení s prvky konstruktivismu či futurismu, což v praxi znamená, že světlo nevypadá jako světlo. Tím okamžikem se stává bytovým objektem, který v interiéru funguje sám o sobě.


Inspirace pro vaše bydlení

Všechny inspirační fotofrafie - osvětlení do obýváků

Celý produktový katalog - svítidla do obýváků