Novinky – Inspirace pro bydlení

Spoření na nové bydlení či rekonstrukci

interiery.cz |

Nač si dát pozor při jeho výběru?

Každý by chtěl bydlet v novém, případně si zrekonstruovat a vybavit dům tak, aby korespondoval s jeho představami. I proto hodláme co nejvíce zhodnotit vlastní finanční prostředky na spoření. Jaké ale vybrat, když se dnes nabízí tolik alternativ? Problém tkví hlavně v tom, že ne dokážou finanční produkty nabídnout dostatečný výnos. Z toho důvodu se vyplatí přemýšlet, srovnávat a číst nejrůznější recenze produktů. Čím více relevantních informací budete mít, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že získáte optimální úvěr. Vždyť spořit se dá různým způsobem. Někdo si ještě stále střádá peníze doma, jiný spíše využívá specifického stavebního spoření pro případ pozdější realizace nějakého záměru. Spousta lidí má také nejrůznější spořicí účty. Všechno je individuální a odvíjí se od konkrétních preferencí.   

Stavební spoření nemusí být nutností

Pro stavební úpravy a vybavení interiéru se vám bude určitě hodit stavební spoření. Tento účelový spořicí produkt je určen právě k takovýmto investicím. Přesto si zjistěte, je-li možné naspořené peníze využít na cokoli. Nikdy nevíte, co ještě budete nakupovat. Typické jsou kupříkladu úklidové prostředky a mnohé další záležitosti, které s bydlením souvisejí.

Za jakých podmínek lze disponovat s penězi?

Když nedokážete vytáhnout rychle ze spoření peníze, musí vám pomoct půjčka do výplaty nebo jiný produkt. Toho byste se však jistě dočkat nechtěli. Počítejte s tím, že ne všechna spoření jsou natolik výhodná, že dokážou poskytnout požadovaný výnos a zároveň nabízet naspořené peníze. Třeba u takových termínovaných vkladů existují až několika měsíční výpovědní lhůty, takže se peněz dočkáte až po jejich uplynutí. Tím pádem si můžete být jistí tím, že v případě akutní potřeby zůstanete bez prostředků. Pokud je nutně potřebujete například na stavbu nových příček, nákup interiérových dveří nebo čehokoli jiného, máte smůlu.

Zhodnocení je individuální

Čím je vyšší zhodnocení, tím pochopitelně lépe. Mnohdy ale počítejte s tím, že nepřiměřené výnosy mohu být známkou produktu, který s sebou nese spousty rizik. Typickým příkladem budiž investice do nejrůznějších fondů. Ty nemusí být zajištěné, a tak se může stát, že člověk o peníze přijde. Konzervativnější povahy investují spíše do stavebního spoření nebo termínovaných vkladů. Tady jsou výnosy poněkud nižší. Pohybují se od 2 do 4 %. O bezpečnost se ovšem není nutné obávat. Vše se odvíjí i od toho, jakou máte cílovou částku. Chcete-li naspořit kompletně na celou novostavbu, bude výnos vyšší.      

Stále populárnější podílové fondy

Stejně jako patří SMS půjčka mezi stále oblíbenější úvěry, prosazuje se také investování do podílových fondů. Není se čemu divit, jelikož úroky u bank v podstatě nejsou schopné překlenout hranici 1 %. Tím pádem jsou jakékoli zisky naprosto zanedbatelné a spoření se pochopitelně nevyplatí. U fondů je také zapotřebí dát si pozor na výši poplatků, která může celou investici degradovat.

Životní pojištění berte jen jako pojistku

Jestliže se chcete pojistit pro případy úrazů nebo onemocnění, určitě tak učiňte. Neberte ale investiční životní pojištění s tím, že byste rádi své prostředky zhodnotili. Spíše raději ušetřete peníze a vložte je do komplexního pojištění domácnosti. Váš interiér bude pojištěn a vaše spaní klidnější.