Novinky – Všechny novinky

Jak vybrat skříň do dětského pokoje

Poradíme Vám jak vybrat dětskou šatní skříň a na co si dát pozor.

Když se pustíte do vybavování dětského pokoje, musíte počítat s tím, že nábytek do dětského pokoje má svá specifika a požadavky na materiál, kvalitu i zpracování. Nejinak tomu je i u dětských šatních skříní. Pojďme se podívat na věci, které byste při jejím výběru rozhodně neměli opomenout.

Než se vrhnete do nakupování, dobře si promyslete, co vlastně potřebujete pořídit. Na trhu jsou dostupná nejrůznější řešení, od vestavěných skříní, přes samostatně stojící skříně až ke skříním zabudovaným ve stěně či v multifunkční posteli.

Typ skříně samozřejmě závisí i na prostoru, který máte. Problémy s místem může vyřešit rohová skříň, která zapadne do rohu dětského pokoje nebo skříň se zasouvacími dveřmi. Oblíbeným řešením jsou i dětské patrové postele se stolem a skříní.

Neméně důležitý je také design, o tom by mělo spolurozhodovat i vaše dítko. Myslete však na to, že čím neutrálnější design vyberete, tím déle vám skříň vydrží.

1.       Parametry

Skříně pro děti jsou sice velmi podobné těm do ložnice či do předsíně, ale v některých věcech se liší. Svými parametry jsou uzpůsobeny potřebám dětí, umožňují tedy dětem snadnou obsluhu bez pomoci rodičů. Je třeba, aby si dítě pohodlně sundalo věci z věšáku či z police.

Skříně musí být dostatečně velké, aby se do nich kromě oblečení vešly i další drobnosti a hračky. Pamatujte si, že čím větší skříň do pokojíku pořídíte, tím méně věcí se bude povalovat po pokoji.

Vnitřní uspořádání skříní můžete mít policové, šatní nebo kombinované. Právě kombinace tyčového a policového uspořádání je nejoblíbenější u děvčat, zatímco kluci preferují policové uspořádání.

2.       Bezpečnost

Skříň musí mít správně začištěné hrany, pevně utažené šrouby a její konstrukce musí být celkově bytelná, aby vydržela řádění malých raubířů. Stabilitu skříně můžete zajistit i jejím přišroubováním ke zdi. Na rohy lze použít gumové krytky, které případný náraz utlumí.

Vnitřní uspořádání skříně je neméně důležité. Police by měly být uzpůsobeny velikosti dítěte, je třeba, aby se k věcem dostalo i bez stoupání na židli nebo na nižší police. V ideálním případě u menších dětí zapomeňte na nástavce na skříň, ty zvyšují riziko úrazu hned několikanásobně. Nevhodné jsou i skleněné dveře a police, do pokojíku malých dětí nepořizujte ani dvířka se zrcadlem.

Vy i vaše děti jistě oceníte zpomalené dovírání a tlumiče dovření, zabráníte tak přivírání prstíků do zásuvek i nešetrné manipulaci, které vede k jeho předčasnému odchodu.

3.       Materiál

Kromě toho, že je potřeba dávat pozor na ostré rohy a další konstrukční záležitosti, je potřeba myslet i na materiál, z kterého je šatní skříň vyrobena. Nejčastěji se používá dřevěný masiv a LTD desky. Ty se vyrábí v mnoha barevných provedeních a dávají vám spoustu možností při výběru designu.

Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Dřevo je trvanlivé a každý kus je originál, ale mnohem hůře z něj budete odstraňovat škrábance a rýhy. Oproti tomu nábytek z lamina se vám bude udržovat snáze a je celkově odolnější proti mechanickému poškození.

Ať se rozhodnete pro dřevo či laminát, vždy dbejte na to, aby nábytek do dětského pokoje měl certifikáty o nezávadnosti použitých materiálů a nátěrů.

Větší životnost skříně vám zajistí i investice do kvalitních pantů a úchytek, do zásuvek pořiďte kovové pojezdy.

4.       Design

 Když už máte jasno o tom jaké parametry má skříň mít, z jakého materiálu má být vyrobená, a jste si jisti, že je bezpečná, pak je na řadě design. V dnešní době výrobci nabízejí nejrůznější designy šatních skříní, které se stylově hodí do princeznovských pokojů i do pokojů pro závodníky. Levnějším a dlouhodobějším řešením je však pořízení klasické skříně a její doladění pomocí samolepek a tapet. Případně můžete pořídit skříň s barevnými výměnnými dvířky.