Novinky – Inspirace pro bydlení

Zbystřete! Je tady výrazná žlutá, která vás oslní

interiery.cz |

Nenechá nikoho klidným. Je to veselá, povzbuzující a výrazná barva, kterou nepřehlédnete.

Žlutá je zářivá barva, která se řadí mezi teplé odstíny a po bílé je nejjasnější barvou s vysokou odrazivostí světla. Lidské oko je na žlutou velmi citlivé, a proto se záměrně používá k upoutání pozornosti. O tom, že je žlutá signální a varovnou barvou, svědčí i její výskyt v přírodě – včely, jedovatí hadi či žáby. Nejvyššího vizuálního kontrastu dosahuje v kombinaci s černou.

Heron wood stůl do jídelny.jpg

Jídelní stůl Heron a židle Claire - Calligaris

  

Brava / Polštářek Tire / Koupelna Traffic

  

Ke žluté se stejně jako ke zbylým barvám ze spektra váže symbolika a konkrétní vliv na psychiku člověka. Asi nikoho nepřekvapí, že výrazná žlutá barva zvyšuje aktivitu a dobrou náladu, navozuje pocit harmonie a podporuje myšlení a nervy. Jsou známy také její účinky zlepšující komunikaci při navazování kontaktů. Je to barva změny, která se žene dopředu za vším novým. V negativním pojetí symbolizuje žlutá povrchnost, přelétavost, pýchu a žárlivost.

EL17 obývací stěna se žlutým akcentem.jpg

Obývací stěna EL17 - Moretti Compact

   

Hlavní předností žluté barvy je její schopnost rozjasnit a zvětšit prostor, kde dodá pocit slunečního světla, a proto je ideálním řešením pro malé tmavé prostory (např. chodby a předsíně) situované na severní stranu. Žlutá v interiéru skvěle vynikne v kombinaci s bílou nebo šedou. Bílá ji zjemní a výsledek působí decentně. Šedá působí klidným a vysoce neutrálním dojmem a umožní žluté skvěle vyniknout.

Postel Supersoft / I-modulArt / Koberec Fading Sun

  

Nábytek KS10 / Turn me around / Kuchyň Colorama mango

   

A na co si dát pozor, když chcete zakomponovat žlutou do interiéru? Při umělém osvětlení může žlutá barva vytvářet „jedovaté“ nepřirozené odstíny. A v případě vysoké sytosti nebo použití na velké jednolité ploše může být příliš výrazná až obtěžující.

Imola křeslo látka2.jpegDiscovolante nástěnné svítidlo.jpgSymmetry obraz na skle.jpegCream židle barová.jpg

Křeslo Imola - BoConcept

Nástěnné osvětlení Discovolante - Modo Luce

Obraz Symmetry - BoConcept

Barová židle Cream - Calligaris

Další tipy a inspirace pro vaše bydlení.