Novinky – Ikony designu

Verner Panton - nadčasový a futuristický design

interiery.cz |

Tento novátorský dánský designér druhé poloviny 20. století patří jednoznačně k těm nejslavnějším osobnostem v interiérovém a nábytkovém designu.

Verner Panton se narodil v roce 1926 v Gamtofte. V letech 1947 až 1951 studoval architekturu na Královské akademii umění v Kodani. Po studiích pracoval dva roky u Arne Jacobsena v jeho architektonickém studiu. Tato praxe měla výrazný vliv na Pantonovu tvorbu. Stejně jako Arne Jacobsen i Panton zahrnul do své tvorby četné organické a geometrické tvary. Roku 1955 se osamostatnil a otevřel si vlastní architektonické a designové studio. O jeho návrhy je i v dnešní době stále velký zájem. A kvalitu jeho práce potvrzují také mnohá nejprestižnější ocenění v oblasti designu, která získal.

Velmi charakteristický je pro něho okázalý cit pro tvar a velký zájem o nové syntetické materiály. Díky kombinaci syntetických materiálů byla často zpochybňována nadčasovost jeho návrhů. Opak se však stal pravdou. Jeho tvorba se zásadním způsobem odlišovala od klasického skandinávského designu.

V době svého působení navrhl mnoho židlí i futuristických svítidel, která se vyrábí dodnes. Nejprodávanějšími kusy jsou lampa Flowerpot a židle Panton. Vedle nábytku a osvětlení vynikaly i jeho textilní návrhy, u kterých se objevovaly také jasné barvy a geometrické tvary. Navrhl celou kolekci textilu do domácnosti.

Slavná "Pantonka"

Židle Panton byla navržena v letech 1959 až 1960. Její prezentace veřejnosti proběhla až v roce 1967 a od toho roku se začala vyrábět sériově. Tato časová prodleva byla způsobená snahou Pantona vyrobit židli z jediného kusu, což bylo poněkud složitější. Nakonec se židle začala vyrábět pomocí injekčního lisování do formy. Po uvedení na trh židle získala ihned celosvětový ohlas. Objevila se také v různých filmech a na fotografiích. Nejslavnější provedení Panton židle je v červené barvě ve vysokém lesku. Židle je po všech stránkách dokonalá: ladný vzhled, nízké náklady na výrobu a snadná údržba. Židle Panton je ideálním kouskem do interiérů v pop-artovém stylu. Skvěle zapadne i do minimalistického interiéru.

Židle "Cone"

Židle Cone (kužel) byla navržená v roce 1958 pro dánskou restauraci. Židle je tvořená laminátovým kuželem, který je očalouněný polyuretanovou pěnou. Její základnu tvoří čtyři paprsky z nerezové oceli. Původní židle byla zhotovená v červené barvě. Dnes je k dostání i v jiných odstínech.

Wire Cone vznikla rok po vzniku židle Cone, jejímž vzhledem se nechal Panton inspirovat. Místo laminátového kuželu je tělo tvořeno sítí poniklovaných ocelových prutů. Židle má čalouněný sedák a opěrák pro pohodlné sezení.

Heart Cone židli navrhl Verner Panton v roce 1959 a jde o další variantu židle Cone. „Heart“ (srdce) v názvu židle je odvozeno od tvaru jejího opěráku. Zpracování židle je stejné jako u židle Cone.

Úvodní foto: prague-art, vitra, archiproducts

Naše inspirační fotografie a produkty inspirované tvorbou Vernera Pantona.

Produktové fotografie svítidel.

Produktové fotografie křesel.

Inspirační fotografie židlí.