Novinky – Dodavatelé

Truhlářské studio Devoto - příběh dvou kamarádů

Studio Devoto vzniklo v roce 2008 a specializuje se na návrh a výrobu nábytku – zejména dětského. Vznik studia provázel zajímavý a inspirující příběh dvou kamarádů, kterým nechybělo velké odhodlání.

Z původně malého podnikatelského záměru se postupně stal větší prosperující byznys a to jen díky poctivému přístupu zakladatelů Lukáše Lédla a Petra Porty, které na cestě za svým snem doprovázela vytrvalost a píle.

Původně studovali humanitní obor na vysoké škole, kde začli pomýšlet na svou budoucnost, co bude dál po skončení studia. Nakonec se rozhodli vydat nečekaným směrem – vyučit se v řemeslu.

úvodní foto.jpg

Vysoká škola a co dál...?

Ještě v době studií na vysoké škole se Lukáš s Petrem potkali na brigádě v hypermarketu. V té době jejich plány po škole zahrnovali cestování po světě. A tak se každý sám vydal do jiného koutu světa – jeden do Jižní Ameriky a druhý na Nový Zéland. Když se v roce 2007 vráli zpět do Prahy, nastal zásadní obrat v jejich kariérních plánech.

Měli společnou lásku – dřevo a práci s ním. Zjistili, že jejich snem je věnovat se řemeslu a svou činností přinášet lidem radost. A právě tady se zrodil nápad – zatím v jejich hlavách.

… zpět do školy!

Zásadní a nečekaný obrat v jejich dosavadním životě? Vrátit se zpět do školních lavic – na střední odborné učiliště. Rozhodli se tak s jasným cílem a velkým odhodláním naučit se vše o dřevu a práci s ním a zároveň tak získat truhlářské vzdělání.

Ano, dva vystudovaní vysokoškoláci budili zvláštní až úsměvný dojem na střední škole. Avšak nebývalý entusiasmus dvou mladých mužů záhy přesvědčil zprvu nevěřící pedagogy o jejich zapálení pro věc a lásce ke dřevu. Po roce a půl studií mladí truhláři obdrželi výuční list, který potvrzoval jejich kvalifikaci v oboru.

foto.jpg

Idea a cesta za splněným snem

Po krátkém působení jako živnostníci, zakládají v roce 2010 evropskou akciovou společnost Devoto SE. Samotný název „Devoto“ pochází z latiny a znamená „oddaný svému cíli“.

Jak už to tak bývá, hodně věcí se ladilo za pochodu. Zprvu se vůbec nespecializovali na dětský nábytek, ale jejich zakázky zahrnovali vše od kuchyní až po skříně. Zrodil se však nápad, jak využít zbytkové dřevo z výroby: výroba hraček, dekorací a doplňků. Ke specializaci na dětský nábytek přispěly také časté dotazy a dilema jejich přátel – čerstvých rodičů dětí – jak efektivně vyřešit nábytek v dětském pokoji. V té době také začala vznikat základní filozofie studia Devoto – navrhovat a vyrábět vysoce kvalitní, promyšlený a bezpečný nábytek pro děti, který s nimi poroste.

Překážky se musí zdolat

O tom, že všechny začátky bývají těžké, se není nutno zmiňovat. A své o tom ví i Lukáš a Petr. Jako nezkušení nováčci v podnikání pro ně bylo na začátku obtížné dobře optimalizovat náklady s příjmy.  Banky odmítaly jejich žádosti o půjčky na obráběcí stroje a s množstvím zakázek to také nebylo slavné.

Krušné období je však neodradilo a nijak neovlivnilo jejich původní nadšení. Ze složité situace nakonec mladým podnikatelům pomohli jejich rodiče. Pro svou kompletní činnost si firma našla prostory areálu bývalých šroubáren v Libčicích nad Vltavou.

Možná právě počáteční problémy a nezdary zocelily firmu Devoto, která dnes zaměstnává několik pracovníků. Studio designový nábytek nejen vyrábí, ale i navrhuje a zhotovuje 3D vizualizace celých pokojů. Nábytek z jejich dílny si můžete prohlédnout na www.devoto.cz.

Výroba je šetrná k životnímu prostředí a pracuje výhradně s ekologickým dřevem s ověřeným původem z odpovědně pěstovaných lesů, což dokazuje certifikát FSC.

Jen tak dál!

Nejen profesionalizace vlastního provozu a zkušenosti z jiných oborů, ale také cílené investice do propagace pomohly majitelům udržet trvalý rozvoj jejich firmy Devoto.

Tím vším ale příběh Devoto teprvé začíná...

DEVOTO - make furniture not war! from DEVOTO on Vimeo.

„Zpětně víme, že všechno, co nás k založení vlastní dílny dovedlo, do sebe perfektně zapadá, stejně jako náš nábytek.“ Lukáš Lédl, spolumajitel Devoto