Novinky – Inspirace pro bydlení

Tapety na zeď: Klasika, která nestárne

interiery.cz |

Jedním z nejstarších dekorativních materiálů určených na stěnu jsou tapety. Vynalezeny byly již ve starověké Číně, a to přibližně nějakých 200 let před naším letopočtem.

Postupně se dostaly do zemí arabského světa a v období renesance i do Evropy, kde začaly být velmi oblíbené. Ne vždy ale musely vypadat vzhledně. Pamatujete si na staré tapety, které se lepily na stěny, když se lidem zrovna nechtělo malovat? Většinou byly vyrobeny z ne příliš kvalitního papíru, jenž se po krátké době začal postupně odlupovat, a celkový vzhled místnosti tak nabyl hodně ošklivých rozměrů. Možná i proto spousta lidí postupem času tapety odsoudila a začala se prosazovat pouze klasická výmalba, případně nějaké ty vzory. S postupným vývojem kvalitnějších materiálů se ale tapety začaly opět vracet a ty dnešní mohou vypadat naprosto skvěle, neotřele a dokonale oživí jakoukoli místnost v interiéru. Podle čeho je vybírat a kde se inspirovat? Na obě otázky si odpovíme v následujících řádcích.

 

shutterstock_331942859.jpg

Nároky konkrétní místnosti na prvním místě

Volba správné tapety na zeď se v první řadě odvíjí od charakteru konkrétní místnosti. Je vcelku jasné, že motivy volené do obývacího pokoje není možné aplikovat například v kuchyni či v předsíni nebo dětském pokoji. Pozor byste si měli dát také na vlastnosti materiálu, z něhož jsou tapety do dané místnosti vyrobeny. Především v kuchyni je nezbytné, aby byly odolné vůči vodě. Optimální volbou jsou především ty vinylové, jež jsou vůči vlhkostí rezistentní. Určitě se vyplatí volit odolnější modely také do dětského pokoje. Tady si hrají nezbedné děti, jež na to, že umažou zeď, vůbec nehledí. Především barvy a podobné nečistoty nelze odstranit pouze suchým hadříkem. Musí proto odolat vlhkosti.

 

shutterstock_146582972.jpg

Vliesové, vinylové nebo papírové tapety?

Hodně důležitou roli hraje také materiál, z něhož jsou tapety vyrobené. Chcete-li vsadit na maximální odolnost, vyplatí se vinyl. Je omyvatelný a vypadá hezky. Z pohledu ceny jsou nejoblíbenější logicky papírové variace. Počítat byste u nich ovšem měli s poněkud náročnějším a zdlouhavějším lepením. Samotné lepidlo se totiž nanáší přímo na tapetu a až následně dochází k lepení na stěnu. Vliesové tapety jsou pro aplikaci mnohem jednodušší, jelikož se lepidlo natírá přímo na zeď a poté se lepí tapeta.

Pozor na optické klamy

Rozměry konkrétního pokoje se nemění, nicméně s uspořádáním nábytku a především s rozmístěním tapet můžeme dosáhnout zajímavých optických klamů. Jestliže příliš nemusíte nízké stropy, jednoduše si pořiďte tapety mající svislé vzory. Vytvoří se tak dojem mnohem vyššího stropu. Naopak vodorovné vzory dokážou strop zase opticky snížit. V menších pokojích se vyplatí volit spíše jemné vzory a ve velkých jsou vhodnější výrazné.

 

shutterstock_390941923.jpg

Barevné odstíny musí ladit

Důraz je třeba klást i na barevné provedení tapet. Do menších pokojů je vhodné volit spíše světlejší živější barvy. Naopak tmavší tapety se hodí do prostornějších místností. Jestliže máte třeba na podlaze nějaký pestřejší koberec, tapeta by měla jen podtrhnout jeho vzhled. Je tedy vhodnější vybírat jednoduché motivy. Ladění tapet ke zbytku pokoje je někdy složité a vyplatí se najít správnou inspiraci.

 

Biano.cz nabízí spousty inspirací

Ať už potřebujete mít tapety v dívčím pokoji, předsíni, kuchyni anebo kdekoli jinde, podívejte se na Biano.cz. Tento unikátní portál nabízí spoustu již realizovaných projektů veškerých místností. Jejich autory jsou profesionální architekti, kteří bezesporu dokážou sladit jakýkoli pokoj k dokonalosti. Přímo na tomto webu si můžete vybrat spousty zajímavých tapet, jež budou vašemu interiéru slušet. Stejně tak si zde lze zakoupit i bytové doplňky, nábytek a spoustu různého vybavení do interiéru i exteriéru.