Novinky – Inspirace pro bydlení

Šedá barva v interiéru není žádná „šedá myš“

interiery.cz |

Neutrální a univerzální barva, která je velmi oblíbená v interiérovém designu. Zatímco samotná šedá je nevýrazná a smutná, v kombinaci s ostatními barvami dělá divy.

Jedna z nejuniverzálnějších barev vznikla spojením černé a bílé. Šedá symbolizuje neutralitu a kompromis a přitahuje opatrné lidi s malou sebejistotou, kteří mají strach ze života. Samotná působí depresivně a surově. Nejčastěji si s ní spojujeme pocit chladu, smutné nálady a špatného počasí. Šedá barva je tedy všeobecně vnímaná spíše negativně (šedá myš, šeď města, aj.). Nevnímejme šedou jen negativně – je nadčasovou barvou elegance a luxusu, která nikdy nevyjde z módy. A rozhodně není tak ponurá jako černá.

 

FLIRT kuchyně rohová.jpg

Flirt kuchyňská linka - Scavolini

 

V interiérovém designu je šedá barva velmi oblíbená kvůli své univerzálnosti, protože ji lze snadno zkombinovat s jakoukoli barvou. Není vhodné zvolit pro interiér šedou jako dominující barvu, ale pouze jako doplňkovou, případně je dobré šedou barvu oživit jiným výrazným barevným odstínem. Dokonalé spojení tvoří šedá barva s červenou, růžovou, lososovou, žlutozelenou a tyrkysovou.

 

Díky své nevýraznosti zůstává v pozadí, přičemž hraje roli „šedé eminence“ a zásadně ovlivňuje působení ostatních barev. Velmi výrazné barvy dokáže potlačit a naopak méně výrazné zdůraznit a podtrhnout. V případě šedé na zdech je vhodné zvolit světlý odstín a pouze na menší plochy, aby místnost nepůsobila zbytečně smutně a stísněným dojmem.

 

Osaka sedačka ve světle šedé látce.jpeg

Osaka sedačka - BoConcept

 

Další tipy a inspirace pro vaše bydlení.

Ostatní barevné inspirace:

- MODRÁ

- ŽLUTÁ

- ČERNÁ

- ZELENOMODRÁ