Novinky – Ikony designu

Pohodlná křesla a židle, které proslavily dánský design

interiery.cz |

Slavný nábytek z tvorby dánského designéra oplývá organickými tvary v elegantním čistém provedení.

Ačkoli byl Arne Jacobsen architektem, působil také jako designér. Nejeden kus nábytku, který navrhl, se stal doslova legendou designu. Jeho tvorba je charakteristická jednoduchými a elegantními tvary, kterými se často a rád inspiroval v přírodě a mnohá křesla a židle se zvířatům velmi podobají. O tom svědčí také názvy, kterými nábytek pojmenovával.

Díky němu se dostalo Dánsku mezinárodního uznání na poli designu a architekutry. Pro mnohé designéry a architekty se stal inspirací.

Nejslavnější – křeslo Egg

Křeslo bylo navrženo v roce 1958 do interiéru hotelu Royal SAS v Kodani, což byl první mrakodrap v Kodani. Jacobsen navrhl stavbu i interiér s těmi nejmenšími detaily.

Čalouněné křeslo Egg (Vejce) je bezpochyby jeho nejznámnějším kusem, o jehož vzhledu toho hodně prozrazuje již jeho samotný název. Toto skořepinové křeslo s měkkým polstrováním má jednoduché oblé tvary, díky kterým kopíruje linie lidského těla a je maximálně pohodlné. Jacobsen zastával názor, že pro přirozené tvary lidského těla je nejpohodlnější nábytek oblých tvarů. Konstrukce křesla je vyrobena z jednoho kusu tvarované skořepiny ze skleněného vlákna. Původní dvacetikilové křeslo bylo ručně šité v tmavě červené barvě. Výroby se ujal Jacobsenův přítel a výrobce nábytku Fritz Hansen – značka působí dodnes a toto křeslo stále prodává.

Křeslo Swan a židle Drop

Dalším stejně slavným skořepinovým křeslem inspirovaným přírodou je čalouněné křeslo Swan (Labuť). Skořepina ze skleněného vlákna je čalouněná latexovou pěnou. Spolu s křeslem Egg i židlí Drop (Kapka) bylo speciálně navrženo pro interiér hotelu Royal SAS. Dnes jsou všechny tři originály k vidění v hotelovém pokoji číslo 606, jehož interiér je jako jediný zařízený původním nábytkem.

Nejslavnější, nejprodávanější, oceněná

Stohovatelná židle 3100 byla vytvořená v roce 1952 a svůj název Ant (Mravenec) získala později díky G. A. Andersenovi, kterému její linie připomínali mravence. Stala se nejslavnější židlí z Jacobsenovy tvorby.

V roce 1955 vznikla židle Serie 7, které se prodalo přes sedm milionů kusů a stala se tak nejprodávanější židlí na světě. Byla to první židle, kterou Arne Jacobsen navrhl se čtyřmi nohami. Tvoří ji devět vrstev dýhy, dvě textilní vrstvy a pět vrstev laku. Výroba trvá jedenáct dní a dodnes ji vyrábí firma Fritz Hansen.

Židle 3130 byla původně navržená pro Dánskou banku. Tento model získal v roce 1957 cenu Grand Prix na Triennale v Miláně. Následně byla židle pojmenovaná jako Grand Prix.

Arne Jacobsen se narodil 11. února 1902 v Kodani do rodiny obchodníka. Měl velký talent na kreslení a chtěl být malířem, ale jeho otec ho nakonec přesvědčil ke studiu architektury. Byl velmi nadaný a to dokazuje také stříbrná medaile, kterou byl oceněný na světové výstavě v Paříži. Následuje vítězství na kodaňské výstavě architektury. Tyto úspěchy mu zajistily zviditelnění, díky kterému přišly větší zajímavé zakázky a mohl úspěšně nastartovat svoji kariéru. Důležitou a neopomenutelnou roli hrálo v jeho životě také přátelství s Fritzem Hansenem.

Foto: www.fritzhansen.com

Líbí se vám designové křesla a židle od Jacobsena? Inspirujte se a prohlédněte si také následující fotografie produktů od dodavatelů působící na českém trhu.

Fotografie křesel.

Fotografie židlí.