Novinky – Ikony designu

Philippe Starck - "rebel designu" a jeho revoluční návrhy

interiery.cz |

Patří k nejvýznamějším světovým designérům současnosti. Je to vizionář a novátor, který se odlišuje svým revolučním způsobem navrhování, ve kterém uplatňuje i svůj smysl pro ekologii.

Narodil se 18. ledna 1949 v Paříži. Jeho otec byl leteckým konstruktérem a malý Philippe ho nadšeně sledoval při skládání modelů. To jej hodně ovlivnilo již v raném dětství, tak začal kreslit a vytvářet různé návrhy. Studoval umělecký design na École Nissim de Camodo v Paříži.

V roce 1979 založil vlastní firmu Starck Products. V letech 1976 a 1978 navrhl interiéry dvou slavných pařížských klubů (La Main Bleue a Les Bains Douches) a díky tomu si ho začala veřejnost všímat. V roce 1985 přišla nabídka od tehdejšího francouzského prezidenta Francoise Mitterranda, aby mu Starck navrhl interiér v soukromé prezidentské rezidenci v Elysejském paláci. Poté navrhl interiéry a zařízení pro řetězec kaváren Café Costes, což potvrdilo jeho rostoucí slávu a on se najednou ocitl ve společnosti nejslavnějších umělců.

Bylo zcela přirozené, že v době, kdy se tak rychle dostal na výsluní, se o něho začali zajímat renomované nábytkářské společnosti (Kartell, Target, Alessi aj.). Většina významných osobností ze světa designu představuje pro veřejnost neznámá jména, Philippe Starckovi se podařil opak – získal popularitu u široké veřejnosti, a proto se o něm často hovoří jako o „rockové hvězdě designu“.

12.jpg

Louis Ghost, Zdroj: www.knaro.com

Tvorba

Philippe Starck se pohybuje mezi čtyřmi městy (Paříž, New York, Londýn a Burano), kde žije i tvoří. Jeho návhry vynikají neobvyklým řešením a použitými materiály, které umožňují vytváření nových tvarů. Jeho výtvory jsou charakteristické jednoduchými moderními tvary v kosmických barvách (především stříbrná).

10.jpg

Přestože Starck proslul díky svým návrhům nábytku, nevěnuje se pouze jedinému odvětví designu. Kromě nábytkového designu se věnuje také produktovému a technickému designu, módnímu návrhářství, interiérům, architektuře a ekologii. Díky své slávě a především kontroverzní tvorbě má mnoho obdivovatelů, ale i odpůrců. Je označovaný jako rebel designu.

Vzhledem k tomu, že patří k neproduktivnějším designérům současnosti, tyto tři návrhy se již dnes řadí k ikonám designu: židle Louis Ghost, Svítidlo Gun Lamp a lis na citrusy Juicy Salif.

Legendární židle Louis Ghost

Inspiraci pro návrh legendární židle Louis Ghost našel Philippe v historickém křesle Ludvíka XV. Je zhotovená z jedné formy transparentního polykarbonátu, díky němuž je odolná proti nárazu, poškrábání i povětrnostním vlivům. Je lehká, moderní a pohodlná a v průhledném provedení se hodí téměř do každého interiéru. Starck ji navrhl pro italskou značku Kartell, se kterou spolupracoval. Židle se vyráběla v několika průsvitných barvách a stala se nejprodávanějším kusem nábytku od zmíněné značky Kartell.

Gun Lamp, Zdroj: www.icondesignstore.com  

 

KARTELL Louis Ghost - The Iconic Chair from abstract groove on Vimeo.

Pavouk nebo odšťavňovač

Lis na citrusy Juicy Salif je velmi kontroverzní a diskutovaný produkt designu. Dalo by se říct, že zcela reflektuje osobnost samotného tvůrce. Odšťavňovač svým vzhledem připomíná pavouka a návrh vznikl v roce 1990. Stal se nejprodávanějším produktem značky Alessi a zároveň designovou ikonou. A jak vlastně legendární lis na citrusy vznikl? Při čekání na pizzu v italské kavárně, když si Starck krátil čas kreslením na ubrousek.

Spojení ikon

Při návrhu židle Masters spojil tvary tří designových ikon do jedné židle. Vzdává tak hold třem významným designérům moderního umění – Arne Jacobsen (židle Series 7), Eero Saarinen (křeslo Tulip) a Charles Eemes (židle Eiffel). Vznikla designová židle z plastu, která je krásná a pohodlná.

Zdroje úvodních foto: www.artbiznes.pl, www.you-desmo.de, www.konsepti.com

Naše tipy ve stylu ikon

Další články o ikonách designu:

- Verner Panton

- Jindřich Halabala

- Arne Jacobsen

- Ludwig Mies van der Rohe