Novinky – Inspirace pro bydlení

Na vlnách RETRO stylu

interiery.cz |

Barevný, pestrý a veselý - takový je retro styl. Inspirujte se tématickými fotografiemi interiérů a produktů.

Význam slova „RETRO“ se dá vysvětlit jako označení něčeho z minulosti a význam slova tedy přímo souvisí s minulým časem či vracením se v čase. Jsou známy také slovní spojení: retroaktivita, retrospektiva, retrodikce aj. Všechny tyto a další pojmy souvisí s již zmiňovanou minulostí. Nejčastěji se setkáme s označením „retro“ v souvislostech s obdobím kolem 60. let 20. století.

5 cs1369-col-2990.jpg

Právě šedesátá léta se výrazně odlišily od let padesátých, které byly ve znamení nudné a smutné šedé barvy. Hravý a barevný retro styl se projevoval také v USA. Ve společnosti panovala radost ze skončené války a vzestupujícího hospodářského růstu. V této době se společnost významně uvolnila a došlo k výrazným změnám životního stylu, o čemž svědčí také květinové hnutí – Hippies. V 60. letech také dominoval umělecký směr pop-art, který je nesmazatelně spjatý s osobností Andyho Warhola. Také reklama měla v této době velký význam a byla považovaná za umění. Každý si jistě vybaví některý z reklamních plakátů na Coca Colu.

Pro retro jsou charakteristické snad všechny dostupné barvy. Charakteristická je totiž směs sytých a pestrých barev. Přesto však určité barvy hráli hlavní roli a zejména pak jejich vzájemná kombinace. Byly to tyto barvy: hořčicová, zelená, modrá, odstíny fialové a růžové, výrazná červená, metalická a stříbrná. Další charakteristikou retro stylu jsou výrazné vzory, nejčastěji květinové motivy, geometrické, abstraktní a organické vzory. Mezi nejčastěji používanými materiály byly chrom, vinyl, umakart a plast.

Plast byl novým materiálem a díky němu bylo najednou možné vyrábět nábytek v nových a do té doby nepoznaných tvarech. Pozornost budily zejména organické zaoblené tvary. Na zdech v interiérech se hojně objevovaly výmalby v sytých barvách nebo tapety s výraznými vzory v pestrých barvách, případně kombinace obojího.

Pokud jste si retro zamilovali a chtěli byste si svůj interiér vyzdobit v tomto stylu, máte dvě možnosti. Můžete zvolit vybavení interiéru v ryze retro stylu, nebo doplnit moderní interiér několika retro kousky. Právě moderní interiér se nejlépe kombinuje s retro stylem. Ani jedna varianta není jednoduchá a je důležité dávat pozor na přílišné kombinování vzorů a barev, což by ve výsledku mohlo působit kýčovitě.

Inspirační fotografie v retro stylu:

obývací pokoje

jídelny

osvětlení

produkty v retro stylu