Novinky – Inspirace pro bydlení

Krásný toaletní stolek ozdobí každou ložnici či koupelnu

interiery.cz |

Toaletní stolky se nejčastěji umisťují do ložnice, případně do koupelny, není-li problém s prostorem.

Hledáte-li vhodné místo pro dekorativní kosmetiku, parfémy a šperky, pak je toaletní stolek ideálním řešením.

Rozhodně nejde o jen tak obyčejný kus nábytku, toaletní stolky mají svou dlouhou historii a prozrazují mnohé o společnosti i vkusu napříč staletími. Jejich vzhled se začal formovat někdy v 17. století.

1_1.jpg

 

Dřevěné boxy – předchůdci toaletních stolků

Předchůdci toaletních stolků jak je dnes známe, jsou menší dřevěné krabice, jež se našly v hrobkách starých Egypťanů. Byly plné mastiček, olejů, ručních zrcátek, parfémů, obličejových barev a jiných dámských pokladů. Stejně, jako měly své zkrášlující krabičky Egypťanky, měly o několik stovek let později své „toaletky“ i Francouzky. Ty si své krabice zdobené ornamenty jako správné dámy braly všude sebou.

Toaletní stolek pro opravdové dámy

Teprve koncem 17. století napadlo někoho šikovného položit tuto krabici na stoleček, přidat větší zrcadlo a židli – hurá první toaletní stoleček byl na světě. Od té doby se jejich popularita začala rozrůstat a krásný toaletní stolek se stal znakem prestiže. Patrně nejvíce proslavila toaletní stolek Madame de Pompadour, známá milenka francouzského krále Ludvíka. Stala se námětem mnoha maleb, kde rovněž nechybí toaletní stolek. Není však jediná žena z historie, která je spojována s tímto neobyčejným kusem nábytku. Na svůj toaletní stolek nedala dopustit ani Marie Antonietta, manželka Ludvíka XVI – francouzská královna.

obr1.jpg

Najděte si i vy svou toaletku

Dnes už nejsou toaletní stolky pouze otázkou milenek králů a královen, ale můžete si jej opatřit i vy. Mít v ložnici toaletní stolek není dnes už ničím výjimečným, avšak stále dodává každé místnosti patřičnou noblesu. Vybírat lze z mnoha materiálů, barev, designů a stylů. Každá žena si najde ten svůj.