Novinky – Ikony designu

Jedinečná tvorba Rona Arada se vyhýbá všem stereotypům

interiery.cz |

Izraelský designér a architekt Ron Arad žijící v Londýně je označován za nejslavnějšího britského produktového designéra. Založil vlastní designérskou a architektonickou firmu Ron Arad Associates.

Narodil v Tel Avivu do umělecké rodiny. Jeho matka byla původem z Bulharska, ale vyrůstala v Izraeli a živila se jako malířka a fotografka. Jeho otec, který pocházel z Ruska a vyrůstal ve Vídni, byl sochař a fotograf. Ron Arad studoval v letech 1971 až 1973 na Bezalelově akademii umění a designu v Jeruzalémě. Poté odešel v roce 1974 studovat do Londýna na Architectural Association School of Architecture, kde navštěvoval spolu se světoznámou designérkou Zahou Hadid kurzy Bernarda Tsumiho.

 

V roce 1981 založil s Caroline Thorman designové studio One Off Limited a v roce 1989 založil firmu Ron Arad Associates. V roce 1993 tyto dvě studia sloučil. Do světa designu ho uvedla v roce 1981 židle Rover Chair, která vznikla jako kombinace sedadla Roveru a konstrukce lešení. Dodnes je tato židle považovaná jako ikona britského avantgardního umění. Ron Arad tím na sebe upozornil a rozpoutal zájem o svou osobu ze strany výrobců. Začal například spolupracovat se společností Vitra a v roce 1986 vzniklo křeslo Well Tempered Chair vyrobené ze čtyř ohnutých ocelových plátů spojených šrouby.

 

raviolo.jpg

Židle Raviolo, Zdroj: www.ronarad.co.uk

Dalším ocelovým výrobkem byla knihovna Bookworm, která má velmi netradiční zakroucený tvar připomínající žížalu. Tato knihovna zbořila zaryté přesvědčení, že knihovna musí být rovná. Později ji společnost Kartell prodávala v provedení z PVC a stala se bestsellerem. Židle Uncut vznikla vytvarováním jednoho aluminiového plátu a později z ní vznikla židle Tom Vac, kterou dnes společnost Vitra prodává se sedákem z polypropylenové skořepiny.

 

Tvorba Rona Arada je jiná, inspirativní a nenapodobitelná, v níž se velmi projevil fakt, že se původně připravoval na dráhu sochaře. Jeho návrhy často spíše připomínají sochy, avšak stále si zachovávají svou funkčnost. Spolupracuje s firmami Kartell, Vitra, Moroso, Swarovski a dalšími.

V letech 1994 až 1997 byl profesorem designu na Hochschule für Angewandte Kunst ve Vídni a poté do roku 2009 vedl katedru produktového designu na Royal College of Art v Londýně. Ron Arad působil nejen jako designér a pedagog, ale i jako architekt a je jedním z autorů budovy Muzea designu v izraelském Cholonu. V roce 2010 dostal čestný doktorát na univerzitě v Tel Avivu.

 

Zajímavost: Ron Arad se objevuje již několik desítek let ve starém plstěném klobouku, který si každý rok upraví jinak. Svému okolí tak dává najevo, že má velkou tvůrčí fantazii.

 

Zdroje text: www.stockist.cz, www.prague-art.cz, www.designcabinet.cz, www.euro.e15.cz, www.dumazahrada.cz

Úvodní fotografie: www.atomicinteriors.co.uk, www.dumazahrada.cz, www.ronarad.co.uk

Inspirace z naší fotogalerie

Další IKONY DESIGNU