Novinky – Inspirace pro bydlení

Desatero pro výběr a montáž klimatizace

interiery.cz |

Sepsali jsme pro vás deset bodů, které byste neměli opominout při výběru vhodné klimatizace a její následné montáži.

Zaměření daného prostoru

Zaměření prostoru, který chcete klimatizovat, je nezbytným krokem k určení adekvátního výkonu jednotky. Velikost prostoru výrazně ovlivňuje zatížení klimatizační jednotky a poddimenzování výkonu může vést např. k rychlejšímu opotřebení kompresoru venkovní jednotky. Pokud nemáte projekt bytové jednotky s vyznačenými rozměry a dodavatel klimatizace neprovede zaměření, určení výkonů jednotek může být pouhým odhadem.

Výpočet chladicího výkonu klimatizační jednotky

 

Na základě vstupních parametrů, kterými jsou např. rozměry a světová orientace prostoru, velikost oken nebo počet osob v místnosti, dojde k výpočtu chladicího výkonu klimatizační jednotky. Jak jsme již psali výše, určení správného výkonu má vliv nejen na blahý chod jednotky, ale také na komfort a životnost zařízení.

 

Návrh technického řešení

 

Dalším aspektem, který má vliv na chod jednotky, je správné technické řešení instalace vnitřní a venkovní jednotky a jejich propojení potrubím. Výrobce pro klimatizační jednotky udává například minimální a maximální délku potrubí a jeho maximální převýšení. V návrhu tras propojovacího potrubí venkovní a vnitřní (případně více vnitřních) jednotky musí být tyto parametry zohledněny. Technické řešení musí respektovat dispozice prostoru, vybavení místností a jejich účel. Například aby nedošlo k umístění vnitřní jednotky v těsné blízkosti oken nebo dveří tak, aby jednotka bránila jejich otevření.

kazetove-jednotky-toshiba-60-60.png

Odvod kondenzátu

Z vnitřních jednotek je nutné odvádět kondenzát, který vzniká sražením vzdušné vlhkosti. Kondenzát lze svést ve spádu mimo objekt nebo do kanalizace. Pokud není technicky možné odvádět kondenzát ve spádu, je nutné použití čerpadel kondenzátu. Ta umožňují vyčerpání kondenzátu prakticky kamkoliv.

 

Elektroinstalace

Při realizaci je nutné myslet také na přívod elektrické energie. Ten lze řešit dvěma způsoby - u single splitu malých výkonů je možné použít napájení ze zásuvky. U většiny multi splitů se dvěmi a více vnitřními jednotkami je nutné přivést elektrický přívod k venkovní jednotce, která napájí vnitřní jednotky. Ideální je samostatný přívod přímo z rozvaděče.

meu-kraliky-03.jpg

Funkce klimatizační jednotky

 

Každý výrobce nabízí několik druhů vnitřních jednotek. Ty se liší nejen způsobem instalace a vzhledem, ale také funkcemi. Moderní klimatizační jednotky nejen topí, chladí a odvhlčují, ale umí např. ionizovat vzduch, detekovat pohyb osob a dle něj regulovat proudění ochlazeného vzduchu, týdenní plánování provozu, ovládání přes mobilní zařízení, temperování, atd… Nepodceňte výběr jednotky.

klimatizace-kralovehradecky-kraj-rodinny-dum-jicin-2-1.jpg

 

Design

 

Design může být rozhodujícím faktorem. Každý výrobce nabízí základní i vyšší řady jednotek, které se kromě funkcí liší také designem. Vyšší řady nabízejí propracovanější design doplněný o struktury dřeva, více barevných provedení, které lze kombinovat, či nadčasový vzhled. Klimatizace nemusí být pouze “bílá krabice” zavěšená na zdi, ale designový prvek vyzdvihující vzhled místnosti.

 

Servis

 

Pravidelná údržba jednotek je nutná pro zajištění jejich maximální životnosti. Doporučená servisní prohlídka je každých 12 měsíců. Servisní interval je ale individuální vzhledem k lokaci umístění zařízení. Jednotky v prašném prostředí budou vyžadovat servis častěji.

 

Spotřeba

 

Moderní klimatizační jednotky jsou vzhledem k použití invertorových kompresorů ve venkovních jednotkách energeticky šetrné. Spotřeba zařízení se pohybuje od 500 W po 2 500 W.

 

Šetrná montáž

 

Při výběru dodavatele dbejte na to, aby montáž proběhla co nejšetrněji k vybavení domácnosti. Zakrytí nábytku fóliemi či odsávání suti a úklid po montáži, by mělo být standardem.

 

Text pro vás připravili specialisté na klimatizační jednotky z Tramonta Klima.