Novinky – Inspirace pro bydlení

Budování udržitelného domova

interiery.cz |

Jak zařídit udržitelný domov bez toho, aniž byste museli investovat do pasivního domu?

Základem budoucího udržitelného domova je světlo a izolace. V současné době není problém nechat postavit rodinný dům za velmi nízkou cenu, důležité je si ale při nízké ceně dát také pozor na udržení kvality, která zajistí bezproblémovost do budoucna.

Izolace

Pokud nebudete myslet na izolační techniky už při stavbě domu, může se vám to v budoucnu vrátit v podobě mnoha nepříjemných problémů a velkých nadbytečných výdajů za nápravy. Nedostatečná izolace způsobuje nejen zbytečné úniky energií, ale také choroboplodné plísně a nepříjemný zápach uvnitř interiéru. Jak můžete těmto problémům předejít už na začátku?

  • Správnou hydroizolací. Izolovat stavební základy je nutnost, ne všechny typy materiálů však vyžadují úplné odizolování, to by je mohlo naopak poškodit. Vždy se poraďte s odborníkem, jakou izolaci ve vašem případě zvolit.
  • Drenáží. Ta je jedním z nejúčinnějších systémů, který odvede vodu a v kombinaci s dalšími systémy jako výše zmiňovanou hydroizolací nebo injektáží stěn vám zajistí, pokud ji firma odborně provede, že se bude vlhkost a plíseň držet daleko od vašeho domu.
  • Kvalitními okny a dveřmi. Správně vybrané výplně otvorů do domu, ať už se jedná o plastová, hliníková nebo dřevěná okna a dveře, mají zásadní vliv na vzduch a prostředí především v interiéru.

Světlo

Dobře nastavené a zkombinované přírodní i umělé světlo dokáže udělat s interiérem divy. Především byste měli dbát na využití veškerého potenciálu přírodního světla, které postavení vaší nemovitosti poskytuje. V místnostech, které jsou více vytížené a kde je potřeba více světla, byste měli dát přednost velkým oknům nebo ještě lépe francouzským oknům. Tam, kde trávíte méně času a nevadí vám tmavší prostředí, jako tomu bývá například v ložnici, postačí střešní nebo menší okna.

Díky efektivnímu využití přírodního světla ušetříte spoustu energie a pokud jej doplníte správnými umělými svítidly, zajistíte si přirozené světelné prostředí, které je úsporné, ale také zdravé. Skvělou možností jsou stmívatelné zdroje světla, které se perfektně hodí například do lustrů do ložnice nebo do stojacích lamp v obýváku. Světlo si v nich vždy můžete nastavit na intenzitou adekvátní aktuální činnosti a přirozenému světlu.

Co se týče budování udržitelného domova, je třeba mít na paměti mnoho věcí a detailů, které se vám ale v budoucnu opravdu vyplatí.