Novinky – Inspirace pro bydlení

Čeká vás rekonstrukce?

interiery.cz |

5 možností, jak financovat rekonstrukci interiéru

Po prarodičích jste zdědili starší byt nebo v takovém bytě už pár let bydlíte. Žít se v něm sice dá, ale nová modernější kuchyň by se hodila už dávno. Koupelna by si také zasloužila nový kabát. Když už v tom jste, šikne se rovněž výměna starých podlah a dveří v celém bytě. To zní jako rekonstrukce celého interiéru. Kde na to vzít a nekrást?

Starší byt bývá levnější než novostavba. Pokud ale chcete žít v pěkném a moderním bytě, čeká vás nákladná rekonstrukce. Starší byt zpravidla potřebuje “očesat až na kost” a nechat udělat vše nové od podlah, přes dveře a malby až po vybavení koupelny a kuchyně. Nejdražší bývají právě tyto dvě místnosti. Poradíme vám, kde na takovou rekonstrukci vzít peníze.

Vlastní úspory

Chcete-li rekonstrukci bydlení platit z úspor, čeká vás velmi úsporné období. Vyplatí se zamyslet na stávajícími výdaji a do dokončení rekonstrukce si mírně utáhnout opasky. Počítejte s tím, že skutečné náklady na rekonstrukci oproti původně naplánovanému rozpočtu vzrostou. Tu si vyberete hezčí a dražší dlažbu, tu vám do okna padne ohromná americká lednička, tu vás zase zaujme sprchový kout s mnoha funkcemi.

Stavební spořitelna

Máte-li stavební spoření, můžete peníze z něj použít právě na rekonstrukci interiéru. Pokud ne, popřemýšlejte nad jeho založením. Úvěry od stavebních spořitelen mívají příznivé úrokové sazby a možnost vzít si dva druhy úvěrů. Spoříte-li si déle než dva roky, můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. Pokud tyto podmínky nesplňujete, využít můžete tzv. překlenovací úvěr.

Bankovní půjčky

Na rekonstrukci bydlení si můžete vzít půjčku u banky. S ohledem na výši půjčky se může hodit standardní spotřebitelská neúčelová půjčka. Výhodnější ale je úvěr na bydlení neboli hypotéka. Bankovní půjčku však nezíská každý. Podmínky pro získání jsou přísné a hypoték se neustále zpřísňují.

 

Abyste měli šanci hypotéku získat, musíte mít nejen slušný příjem, ale také málo dluhů a doporučený poměr mezi příjmy a všemi splátkami. Uvědomte si také, že hypotéku budete splácet dlouhé roky. Pečlivě si tedy propočítejte, kolik si chcete půjčit, a zda hypotéku zvládnete bez problému splácet.

Nebankovní půjčky

Čtvrtou možností představují nebankovní půjčky. Nebankovní poskytovatelé stejně jako banky nabízí běžné spotřebitelské půjčky i hypotéky. Nabídka nebankovních půjček je poměrně široká, a proto je důležité porovnat si půjčky mezi sebou. Užitečné jsou srovnávače půjček online, které nabízí rychlé a nezávislé porovnání půjček. Mezi takové patří například stránky Uspory.cz a Pujcky.cz. Najdete zde nabídku jak bankovních, tak i nebankovních půjček.

Peer to peer půjčky

Stále vyhledávanější jsou peer to peer půjčky neboli P2P půjčky. U nás se také hodně používá označení půjčky od lidí nebo půjčky mezi lidmi. V tomto případě vám půjčky neposkytne finanční instituce, ale lidé jako vy. Stačí sepsat svůj příběh a doufat, že se na vaši půjčku složí dost lidí. Pokud ano, platforma zprostředkovávající P2P půjčky se postará o nutnou administrativu.